: 0546 802 2744 : tumteknikerler@gmail.com
Sosyal Medya

Teknikerler dernek kurdu, mücadeleye atılacak

Sayıları 3 milyonu bulan teknikerler mesleki hakları için bir araya geliyor.

Ümit Kartal / İz Gazete -Nisan ayında kurdukları dernekleri ile talepleri için İzmir’den mücadeleye başlayan teknikerler, şimdi ülke sathında derneklerinin şubelerini açma aşamasına geldi.

Geçtiğimiz Nisan ayında İzmir’de kurulan Tüm Teknikerler Derneği (Tüm-Tek) örgütlenme çalışmalarına hız verdi. Bugüne kadar kimsenin teknikerler, ön lisans mezunları, teknisyenler ve teknik öğretmenler için bir şey yapmadığını, aksine haklarının sürekli budandığını ifade eden dernek genel başkanı Erkan Şan gazetemize taleplerini ve örgütlenme süreçlerini anlattı.

TALEPLER ÜÇ BAŞLIKTA

Beş yıldızlı otellerde toplantılar yapmak için değil, tüm teknikerlerin haklarını büyütmek için çabaladıklarını anlatan başkan Şan, en acil taleplerini üç başlık altında topladıklarını söyledi.

Başkan Şan; “İlk talebimiz, tüm teknikerlere sınavsız lisans tamamlama hakkının tanınması. Örneğin ebeler, 2009’dan bu yana bu haklarını kullanıyorlar. Ya da örneğin, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi arasında protokolle ön lisans mezunları 8 yıl bu haktan yararlanacaklar. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda da bu hak imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ne konuldu. Örnekler çoğaltılabilir. Biz dernek olarak tüm teknikerlerin bu haktan yararlanmasını istiyoruz. Bu konu 3 milyonu tekniker, 15 milyon ön lisans mezununu ilgilendiriyor.

tum-tek-teknikerler-dernegi-sinavsiz-on-lisans-tamamlama-hakki-izmir-iz-gazete-haber-erkan-san

İkinci talebimiz, oda kurma hakkımızın kabul edilmesi. Her meslek grubunun anayasadan gelen oda kurma hakkı var. Ama biz teknikerler olarak bu konuda muhatap bile bulamıyoruz. Odamız olmadığı için iş bitirimi de alamıyoruz. Bu anayasal eşitlik hakkına aykırı.Bir diğer talebimiz ise yetki ve sorumluluklarımızın belirtilmesi. Milli Eğitim Bakanlığı her açtığı okulda, öğrencilerinin adını, görevini, yetki ve sorumluluğunu belirtmeli.” diye konuştu.

BİRLEŞELİM

Bu  talepler için tüm teknikerleri örgütlenmeye çağıran Erkan Şan, “Gelin derneğimizde birleşelim. Diğer illerde de örgütlenmeler tamamlanınca şubelerimiz açılacak” dedi. Siyasilere de çağrı yapan Şan, “Eğitimde fırsat eşitliğini bu kadar insana tanımalarını istiyoruz. Eşitlik olmadan nitelik olmaz” şeklinde konuştu.

baglanFaydalı Linkler